Rozhovor z ČJL - cizinci

Příloha č. 2

Rozhovor k ověření znalosti českého jazyka

(cizinci)


Rozhovor k ověření znalosti českého jazyka pro jednotlivá kola přijímacího řízení na Obchodní akademii a střední školu polytechnickou Veselí nad Moravou, příspěvkovou organizaci, do 1. ročníku vzdělávání ve školním roce 2025/2026.


Základní informace

Uchazečům cizincům s předchozím vzděláním v zahraničí, kteří dle § 20 odst. 4 školského zákona získali předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky, se při přijímacím řízení ke vzdělávání ve středních školách promíjí na žádost přijímací zkouška z českého jazyka.

Uchazeč cizinec podle § 1 odst. 1 zákona č. 67/2022 Sb., o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaných invazí vojsk Ruské federace, může dle Opatření obecné povahy MŠMT, č. j. MSMT-17092/2024-1 požádat o prominutí zkoušky z českého jazyka.

Znalost českého jazyka, která je nezbytná pro vzdělávání v daném oboru vzdělání, škola u těchto osob ověří rozhovorem před zkušební komisí.

V případě, že tento uchazeč při ověření znalosti českého jazyka rozhovorem nevyhoví, neprospěje u přijímací zkoušky a nevyhoví tak podmínkám přijímacího řízení.


Ověření znalosti českého jazyka

Smyslem ověření znalosti českého jazyka je zjistit, jakou úroveň českého jazyka uchazeč má, zda má uchazeč předpoklady rozvíjet svůj studijní potenciál, zda dokáže plnit své povinnosti (např. zda se na rozhovor připravil), zda má zájem studovat daný obor vzdělání.

Části rozhovoru:

  1. Ústní část na místě
  2. Prezentace předem připraveného projevu


ČÁST 1 – ÚSTNÍ ČÁST NA MÍSTĚ

Obecná část

Uchazeč odpovídá na 6 otevřených otázek z oblasti jeho školního života, zájmů a motivace ke studiu daného oboru. Komise hodnotí schopnost porozumění otázce a jasnou a srozumitelnou odpověď. Maximální dosažitelný počet bodů za obecnou část je 6.

Oborová část

Čtení s porozuměním – uchazeč přečte text, který se vztahuje k danému oborovému odvětví, zodpoví 5 otázek k danému textu, odpovědi zapíše do připraveného pracovního listu. Komise hodnotí schopnost číst a porozumět textu a zároveň schopnost psát latinkou. Maximální dosažitelný počet bodů za čtení s porozuměním je 10.

Krátký rozhovor na téma z textu – uchazeč reaguje na dvě otázky k oborově zaměřenému textu. Komise hodnotí, zda uchazeč dokáže v daném tématu jednoduše argumentovat, jednoduše sdělit argumenty pro nebo proti nebo argumenty k řešení nějakého problému, vyjádřit svůj názor. Maximální dosažitelný počet bodů za krátký rozhovor je 4.


ČÁST 2 – PREZENTACE PŘEDEM PŘIPRAVENÉHO PROJEVU

Uchazeč si připraví samostatný projev v délce cca 1 minuty na libovolné téma, které se vztahuje k oboru vzdělání, do kterého se hlásí. K prezentaci může používat obrázky, fotografie, krátká videa. Komise hodnotí, jak se uchazeč na prezentaci připravil, jakou motivaci má ke studiu daného oboru a jak srozumitelně se dokáže vyjádřit. Maximální dosažitelný počet bodů za prezentaci předem připraveného projevu je 4.


Hodnocení rozhovoru

  1. Uspěl – splnil podmínky přijímacího řízení.
  2. Neuspěl – nesplnil podmínky přijímacího řízení, nemůže být do daného oboru vzdělání přijat.

Aby uchazeč v rozhovoru uspěl, musí získat celkem ze všech částí rozhovoru min. 15 bodů (z max. 24 možných) a zároveň musí získat alespoň 1 bod v každé části rozhovoru (obecná část, čtení s porozuměním, krátký rozhovor, prezentace předem připraveného projevu).